Bugun...
ÇAVUŞOĞLU: AB İLE İŞ BİRLİĞİNE HER ZAMAN HAZIRIZ
Tarih: 13.12.2016 13:49
facebook-paylas

Türkiye, Rusya, İran ve AB'nin Halep'i görüşmek için yarın toplanacağının açıklanmasının ardından, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konuya açıklık getirdi.Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çek mevkidaşı Lubomir Zaoralek ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, "Halep'te insanı drama çözüm için Rusya ile temaslarımızı yoğunlaştıracağız." ifadelerinde bulunurken, önceliğin sivil halkın tahliyesi olduğunu hatırlatarak, bunun için bir an önce "ateşkes sağlanmalı" dedi. Tüm dünya bu drama sessiz de kalsa biz susmayacağız diyen Çavuşoğlu, yarınki Halep toplantısına da açıklık getirdi.  Reuters'ın 'Türk ve Rus yetkililerin Halep'i görüşmek üzere yarın Türkiye'de bir araya geleceği' haberiyle ilgili soruları da yanıtlayan Çavşoğlu, şöyle konuştu: "Biz bugün ve yarın, her gün Rusya ve diğer ülkelerle temaslarımızı yoğunlaştıracağız ki bu soruna bir çare bulalım. Rusya ve diğer ülkelerle sürekli görüşüyoruz. Yarınki görüşme spesifik bir görüşme değil. Reuters'ı değil bizden bir açıklama gelirse onu dikkate alın."

"AB ile işbirliğine her zaman hazırız"

AB ile son dönemde gerilen ilişkilere de değinen Çavuşoğlu, "Biz AB’den bizim yanımızda yer almasını beklemiyoruz. Doğrunun yanında yer alsınlar yeter. AB Türkiye’yi eşit bir ortak gibi görmeli. AB’nin Türkiye gibi ülkelere ders verme anlayışı yerine “sorunlara birlikte nasıl çözüm üretiriz” anlayışı içinde olması gerekiyor. Son zamanlarda AB daha gerçekçi bir zemine doğru gidiyor. Bu olumlu ama biz artık sonuç da almak istiyoruz. Biz her zaman anlamlı diyaloga işbirliğine hazırız." dedi.

 
Reuters, daha önce yayımladığı ve üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırdığı haberinde; Türkiye, Rusya, İran ve AB'nin Halep için yarın olağanüstü toplanacağını açıklamıştı. Üst düzey bir Türk yetkili, "ABD, İran, Rusya, AB ve Körfez ülkeleriyle Halep'ten muhaliflerin tahliyesi için çalışıyoruz' ifadelerinde bulunmuştu.


ÇAVUŞOĞLU FRANSIZ BAKAN İLE CANLI YAYINDA ATIŞTI! Haberimizi okumak için tıklayın.Haberi paylaşmak için: Kopyalandı

YORUMLAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

REYTİNG SONUÇLARI
Sıra Program Kanal Reyting

20 Ekim için geçerli olmak üzere, yapılan
en son ölçümün (TOTAL) sonuçlarıdır.

Tümünü Göster
GAZETE MANŞETLERİ
GÜNLÜK BURÇ
REKLAM VER
Sivridilli.com'a reklam vermek için;

reklam@sivridilli.com