Bugun...
DİRİLİŞ ERTUĞRUL'UN REYTİNG SALTANATI BİTTİ Mİ?
Tarih: 08.02.2018 12:35  Güncelleme: 08.02.2018 15:58
facebook-paylas

Reyting sonuçları belli oldu. Geçen hafta Diriliş Ertuğrul dizisini tahtından eden Sen Anlat Karadeniz bu hafta yine zirveyi ele geçirdi mi? Salı gecesi yayınlanan diziler, filmler ve televizyon programlarının ardından araştırılan reyting sonuçları haberimizde. İşte büyük rekabetin sonuçları.

7 Şubat 2018 reyting sonuçlarına kazanan dizi belli oldu. En çok izlenen diziler ve programlar listesinin açıklanmasının ardından zirveye oturan dizi Sen Anlat Karadeniz oldu. İkinci sırayı ise Diriliş Ertuğrul aldı. Aşağıdaki listeden reyting sonuçlarına göre ilk 20 program ve dizi:REYTİNG SONUÇLARI NASIL ÖLÇÜLÜYOR?

Reyting televizyon yöneticileri için kararlarında kilit rol oynayan göstergelerden biridir. Hatta mutlaka bazı dizilerin ve programların reyting kurbanı olduğunu duymuşsunuzdur. Peki nedir bu reyting ? Reyting nasıl ölçülür? Reyting denekleri nasıl ölçülür? Bu ölçümler belirli sayıdaki deneklerin televizyonlarına takılan cihazlar aracılığı ile gerçekleştirilir.

Bu cihazların nerede ve kimde olduğu bilinmez. Son bilgilere göre yaklaşık 2200 evde reyting ölçüm cihazı olduğu biliniyor. Reyting oranları nasıl hesaplanır ?Reyting oranları belirlenen deneklerin televizyonlarına bağlanan peoplemeter adı verilen cihazlar aracılığı ile belirlenir. Bu cihazlar deneğin saat kaçta hangi kanalı izlediğini ne kadar süre ile izlediğini ortaya koyar ve tüm televizyonlara ve programlara bir yüzde ve puan verir. Buna göre bir sıralama yapılır.

Total adı verilen puantaj ve sıralamada tüm deneklerin değerlendirmeleri göz önünde bulundurulurken AB adı verilen sıralamada ise gelir seviyesi ve eğitim seviyesi diğer deneklere nazaran daha yüksek olan grubun sıralamasıdır.Reyting denekleri nasıl seçiliyor.

Reyting denekleri şirketlerin aldığı başvurular arasından seçiliyor. Denekler evlerinde televizyonlarını açtığı cihaz kayda giriyor ve hangi kanal izleniyorsa onun reytingi artmaya başlıyor.Denekler bunu genellikle ücret yerine “hediye” karşılığı yaparlar. Hediyelerin televizyon olması ve aileyi zenginleştirecek düzeyde olması yasaktır. Tost makinesi, meyva sıkacağı gibi ufak ürünler hediye edilebilir.


GÖKÇE BAHADIR MAKYAJSIZ OLMASINA RAĞMEN KAÇMADI, POZ VERDİ! Haberimizi okumak için tıklayın.Haberi paylaşmak için: Kopyalandı

YORUMLAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MEDYA HABERLERİ

REYTİNG SONUÇLARI
Sıra Program Kanal Reyting

17 Kasım için geçerli olmak üzere, yapılan
en son ölçümün (TOTAL) sonuçlarıdır.

Tümünü Göster
GAZETE MANŞETLERİ
GÜNLÜK BURÇ
REKLAM VER
Sivridilli.com'a reklam vermek için;

reklam@sivridilli.com