Bugun...
EGEMEN BAĞIŞ YAZDI: A HABER, AFRİN, ÇANAKKALE, BAŞKOMUTAN VE KIRIKHAN
Tarih: 20.03.2018 13:29  Güncelleme: 20.03.2018 19:10
facebook-paylas

Bu haftasonu Zeytin Dalı Harekâtını A Haber TV’nin Hatay’dan yaptığı 2 gecelik canlı yayınında değerlendirmek üzere Hatay Kırıkhan’daydık. 

A Haber’i gönülden kutluyorum. Afrin’e başlayan harekâtın başından bu yana büyük bir kararlılıkla ve cesaretle tüm dünyaya gerçeklerin anlatılmasına vesile oldu. Katıldığımız yayın da Afrin’de verdiğimiz mücadelenin parçası sayılır çünkü Türkiye’nin sınırlarına tehdit oluşturanlara karşı bir meydan okumadır. A Haber bu anlamda özel bir teşekkürü ve takdiri hak ediyor. A Haber şahsında TRT’miz ve Anadolu Ajansımız başta olmak üzere Türk medyasının tüm temsilcilerine teşekkür ediyorum. Objektif, cesur ve dürüst habercilik nasıl olur Türk medyası dünyaya gösterdi. 

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümünde kurtardığımız Afrin bugünün Çanakkalesi’dir. Kurtardığımız diyorum çünkü biz insana zerre değer vermeyen alçak bir terör örgütünün elinden şehri alarak halkını da kurtardık. Dün kahraman Mehmetçiğimiz yedi düvele Çanakkale geçilmez derken bugün de önce Fırat Kalkanı’nda şimdi de Afrin’de yedi düvele karşı teröre geçit vermeyeceğim, masada size cetvelle sınırlarımı çizdirmeyeceğim diyor. 

Çanakkale - Afrin benzerlikleri

 

  • Çanakkale'de 7 düvele karşı ve İngiltere'nin kandırarak silahlandırdığı düşman askerleriyle karşılaştık. Afrin'de ise ABD'nin 'kara gücüm' dediği 4900 tır ile silahlandırdığı düşman unsurlarıyla karşı karşıya kaldık.
  • Çanakkale'de havada çarpışan mermileri Afrin'de de gördük.
  • O gün de bazı içimizdeki hainler ordumuza muhalefet ettiler, bugün de bu şanlı zafere gölge düşürmek için halk sağlığı olarak niteleyenler oldu.
  • Ve en nihayetinde Şanlı Ordumuz 18 Mart sabahı Çanakkale'de kontrollü sağladı tıpkı bugün Afrin'de sağladığımız gibi.

Mertlerle namertlerin kavgasında kazanan namertler olmayacaktır.

Afrin aynı zamanda Türkiye’yi küçültmeye çalışanlara verilmiş okkalı cevaptır. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi uyuyan devi uyandırdılar. Peygamberimize saygıdan bu halk Mehmetçik diye çağırır askerini. Dünyanın en merhametli, mert ve savaşçı ordusu bizimdir. Son günlerde sürekli rast geldiğim bir söylem var: “Muhammed’in ordusu geri döndü.”. Halkımız da, Mehmetçiğimizin gittiği yerlerdeki halk da bunu biliyor ve namusunu koruyacağından emin. Türk ordusunun namlusu bizim ve tüm mazlum kardeşlerimizin namusunun teminatıdır. 

Mertlerle namertlerin kavgasında kazanan namertler olmayacaktır. Mertçe mücadele eden Türkiye’nin ve Türkiye’nin yanında yer alanların olacaktır. Türkiye kahraman Mehmetçiği ve ÖSO ile birlikte meydandadır. Ama meydana çıkmaya cesaret gösteremeyip terör örgütlerinin arkasına saklanan namertler yenilecek. 

Operasyonun başından sonuna kadar algı operasyonlarında da sınır tanımayan bir yaklaşım içine girdiler. Türk ordusu tek bir sivilin tırnağına zarar gelmesin diye büyük bir hassasiyet içinde hareket etti ve Zeytin Dalı Harekatı ile tüm dünya şunu bir kez daha görmüştür ki “TÜRK BEKLENENDİR”. 

Terör örgütleri ve emperyalistler masum sivillere bomba yağdırır ama Türkiye masum insanlara şefkat yağdırır. Farkımız budur ve bununla ne kadar övünsek azdır emin olun. Biz asla sömürgeci olmadık. Fethettiğimiz topraklarda zalim olmadık, soykırım yapmadık. Tarihimiz dünyanın en gurur duyulacak tarihidir bu yönüyle.  

Yer altında o yüzlerce kilometrelik tünelleri de siviller için mi yapmıştınız? 

Uluslararası güçlerin desteği olmasa terör örgütlerinin bir saniye dahi yaşama şansı yoktur. “Kimdir bu güçler?” diye soracak olursanız bunun cevabını geçmişte belki sadece istihbarat ve ilgili birimlerimiz verebilirdi. Ama artık takke düştü kel göründü. Maskeler bir bir yere düştü. Şu anda cevabı en kolay bulunabilecek soruların başında terör örgütlerini kimlerin desteklediği geliyor. Bunun için gizli belgelere perde arkasındaki olaylara bakmaya gerek yok. Her gün gazetelerde boy boy yer alan açıklamalara, utanç verici parlamento kararlarına bakmak yeterli. Komplo teorileri falan değil açık ve net bize karşı doğru bilgileri bilerek görmezden gelerek insan ahlakını hiçe sayan bir tutumla iftira atıyorlar. Avrupa Parlamentosu Avrupa halklarının değil terör örgütlerinin sözcülüğünü üstlenen ve saygınlığını her geçen gün daha da yitiren bir kurum haline gelmiştir. 

Avrupa Parlamentosu Avrupa Birliği’ne yön veren değil yük olan bir kurum haline gelmiştir. 

Avrupa Parlamentosu geçmişte önemli bir rol üstleniyordu. Her dönem marjinal kişiler bu çatı altında yer aldı ama günün sonunda belli konularda aklıselim ve sağduyu hakim oluyordu. Lakin artık Avrupa Parlamentosu tamamen marjinal düşüncelerin adresi haline geldi. AP üyesi olabilmenin ve AP içinde de öne çıkmanın yollarından biri Türkiye düşmanlığı, Erdoğan düşmanlığı, Müslüman düşmanlığı haline geldi. Öte yandan, bizim dünyayı başlarına dar ettiğimiz terör örgütleri için de AP güvenli bir liman haline geldi. Peki sonuçta ne oldu? Türkiye mi kaybetti? Erdoğan mı kaybetti? Terör örgütleri mi kazandı? Hayır. Türkiye ve Cumhurbaşkanımız daha da güçlendi. Ama prestijini kaybeden, güvenilirliğini kaybeden Avrupa Parlamentosu oldu. Fikriyle ve tezleriyle karşımıza çıkamayanlar AP sıralarında sürekli küfür, hakaret ve boş laf üretiyorlar. Bu da onların seviyesiyle ilgili bir durum. Marjinalliğin esir aldığı bir kurumun akıbeti de marjinal ve saf dışı kalmak olur. Oysaki Afrin Operasyonu Avrupa’nın güvenliği için de önemlidir. Paris’in, Roma’nın, Brüksel’in güvenliği Hakkâri’den Kilis’ten, Hatay’dan başlar. Artık El Bab’dan, Cerablus’tan, Afrin’den başlayacak.

Cumhuriyet tarihinde Başkomutanlık yetkilerini hakkıyla kullanabilen ilk sivil Cumhurbaşkanımız olan Recep Tayyip Erdoğan bu zaferin en önemli mimarıdır. Askeri, polisi, jandarması, istihbaratçısı ve tüm destek unsurları ile yep yeni bir destan yazılmıştır. Bu haftasonu Mardin ve Diyarbakır’da Başkomutanımıza gösterilen teveccüh yıllarca Kürt halkını istismar eden terör örgütü PKK, PYD, YPG ve bunların uzantılarına verilmiş en güzel cevaptır. 

Bu terör örgütlerine destek veren Batı aklınca bu örgütlere özgürlük savaşçıları süsü vererek halkımızı bize karşı ayaklandırma çabası içerisine girmiştir. Fakat ülkesi güçlenip zenginleştikçe yaşadığı coğrafyanın da geliştiğini, kendisine bırakın ayrımcılığı yatırımda öncelik verildiğini gören ve Haçlı İttifakınca kullanılmak istediğini anlayan kardeşlerimiz Sayın Cumhurbaşkanımıza teveccühünü göstermektedir. 

Cumhurun İttifakı

Ülkemizin Milli Güvenliği meselesinde siyasi çekişmeyi bir kenara bırakarak devletine destek olmayı ve teröre karşı yedi düvele meydan okunmasına taraf olan bunu da en son Cumhur İttifakı ile taçlandıran ve konuşmasında “Cumhurbaşkanı seçiminde adayımız aksi ve arızi gelişme olmadıktan sonra Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. Cumhur İttifakı, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuruluş felsefesine müzahir biçimde geleceğe taşıyacaktır. Hiçbir odak, hiçbir mahfil, hiçbir güruh, hiçbir siyasi düşük, Cumhur İttifakını çatlatamayacaktır” diyen Sayın Devlet Bahçeli’nin Başkomutanımızın yanında duruşunu tarih gururla yazacaktır.  Son yapılan MHP Kurultayında yeniden başkan seçilen Sayın Bahçeli’yi kutlar, MHP için de hayırlı olmasını dilerim. 

Cumhur İttifakının adı dahi güzel. Ancak Cumhurun olduğu yerde olmayanlar bu ittifaktan rahatsız olabilir. Onları da milletimiz ibretle ve acıyarak izliyor. Çok güzel bir söz vardır: “Fikretmeyen küfreder.” 

Sahada kazandığımızı masada kaybetmeyeceğiz

Sahada kazandığımızı masada kaybetmeyeceğiz. Sahada üstünlük kuracak gücünüz olacak ama masada da bunu yitirmeyecek diplomasiniz olacak. Çok şükür 2002’den bu yana Türkiye diplomasisi de eli günden güne güçlenen bir şekilde büyüyor.

ÖSO ile yaptığımız harekat akıllıca bir stratejidir. Hem ülkenin kendi unsurları bu başarıda pay sahibi olmuştur, hem de topraklarında PYD/YPG denen örgütün vahşi işgalini beraberce yok etmiştir. Suriye’nin geleceği hususunda masaya otururken Zeytin Dalı Harekatı hakkında  uluslararası arenada işgalci bir güç diye kara propaganda yapılmaya çalışılmasına karşı Suriye içi muhalif dinamiklerle ve ÖSO ile beraber hareket ederek elimizde güçlü bir kart var. 

Şimdi devlet olarak elimizden geleni yaparken bizim STK’larımıza ve hepimize yurtdışındaki devlet, STK’lar ve yabancı medyaya haklı davamız  için en azından terör örgütü destekçileri kadar kendimizi ifade edip halk olarak teröre karşı bu operasyona sahip çıktığımız göstermeliyiz.

STK’larımızı, iş dünyamızı,  medyamızı ve gönüllü tüm halkımızı psikolojik harpte üstünlük sağlamaya davet ediyorum. Artık küresel bir iletişim seferberliği başlatmanın vaktidir. 

Bir tebrik de Kırıkhan’lılara 

A Haber’in harekât boyunca yaptığı yayıncılığı takdir ettik. Lakin bir tebrik de onlara muazzam evsahipliği yapan Kırıkhan halkına. Kırıkhan’ın evladı sevgili kardeşim Hatay Milletvekili Mehmet Öntürk, Kırıkhan’ın başarılı ve dinamik Belediye Başkanı Ayhan Yavuz ve Ak Parti ilçe başkanı Ömer Erdal Çelik başta olmak üzere tüm Kırıkhan‘lılara  A Haber Canlı Yayını için bulunduğumuz iki gün boyunca hem misafirperverlikleri hem de Afrin’den terör örgütünü kovduktan sonra nasıl Afrin’e hizmet götüreceğini çalışmış olmalarından dolayı teşekkür ederim. Oradaki halka nasıl yardım edebileceğimizi, belediye hizmetleri ve daha da fazlasını nasıl yapacaklarını harekat boyunca planlamışlar. İnanın yaptıkları özverili ön çalışma ve bu insani çabalarından ötürü göğsüm kabardı. 

Afrin zaferimiz elli yıldır ülkemizin kanını emen terör belasından tamamen kurtulmamıza vesile olsun. Allah ülkemize ve devletimize zeval vermesin. 

Egemen BAĞIŞ

TC Devlet ve AB Eski Bakanı
;
İstanbul Aydın Üniversitesi Batı Araştırmalar Merkezi Başkanı 


İŞTE SEREN SERENGİL İLE YAŞAR İPEK'IN AYRILIK NEDENİ! Haberimizi okumak için tıklayın.Haberi paylaşmak için: Kopyalandı

YORUMLAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

REYTİNG SONUÇLARI
Sıra Program Kanal Reyting

24 Eylül için geçerli olmak üzere, yapılan
en son ölçümün (TOTAL) sonuçlarıdır.

Tümünü Göster
GAZETE MANŞETLERİ
GÜNLÜK BURÇ
REKLAM VER
Sivridilli.com'a reklam vermek için;

reklam@sivridilli.com