Bugun...
FUTBOLDA YENİ BİR ÇAĞ: UEFA ULUSLAR LİGİ BAŞLIYOR!
Tarih: 23.09.2017 10:44  Güncelleme: 23.09.2017 13:39
facebook-paylas

Milli takımların yaptığı hazırlık maçlarının yerine lig düzenlemeyi planlayan UEFA, Uluslar Ligi'ni 2018'de hayata geçirecek. UEFA Uluslar Ligi geliyor...

Organizasyon Eylül 2018’de başlayıp 2 yıl sürecek ve 55 ülke 4 farklı klasmana ayrılacak.

UEFA, ülkeler arasında oynanan hazırlık maçlarının yerini alacak ve hazırlık maçları tarihlerinde oynanacak bir turnuva için uzun süre önce harekete geçmişti.

2011’de ortaya atılan bu fikir, 2014’te Astana’da bu formatın ortaya atılmasıyla sonuçlandı. Ulusal federasyonlara ve milli takım hocalarına da danışılarak daha rekabetçi ve sporun ruhuna uygun olarak bu turnuva dizayn edildi.

Dünya Kupası 2018 Elemeleri, 2017 Ekim ayında, play-off maçları 2017 Kasım ayında tamamlanacak. Uluslar Ligi Eylül, Ekim, Kasım’da 2’şer maçla 6 maç gününde tamamlanacak.

HAZIRLIK MAÇLARI İÇİN VERİLEN ARALARDA OYNANACAK

Milli takımlar, ülke puanlarına göre 4 ayrı gruba ayrılacak. Hazırlık maçları için verilen aralarda oynanacak karşılaşmalar sonucu bir şampiyon belirlenirken 4 grup lideri de Avrupa şampiyonalarına doğrudan katılacak.

Gruplar UEFA ülke puanı sıralamasına göre yapılacak. Uluslar Ligi’nde 'A' ve 'B' klasmanında 12'şer, 'C' klasmanında 15 ve 'D' klasmanında da 16 takım yer alacak.

4 GRUP LİDERİ AVRUPA ŞAMPİYONASI'NA KATILACAK

Grubunda başarılı olanlar üst klasmana, başarısızlar ise bir alta düşebilecek. Ayrıca bu 4 grup lideri Uluslar Ligi şampiyonluğu için mücadele edecek. Turnuva Avrupa Futbol Şampiyonası’nı da etkileyecek. Her klasman içerisinde 4 farklı grup oluşacak ve grup lideri olan 4 takım direkt olarak 2020 Avrupa Şampiyonasına katılacak.

2. KLASMANDAYIZ

Dünya Kupası elemelerinden sonra oluşacak sıralamada değişiklik olmaz ise Türkiye, 2. klasmanda. Maçların, yalnızca milli takımlara ayrılan hazırlık dönemlerinde oynanması planlanıyor

Lig 2 yılda bir düzenlenecek. Buna göre bir sonraki lig 2022-24 arasında yapılacak. Turnuvanın Avrupa Futbol Şampiyonası öncesi ve sonrasındaki formatı farklı olacak.


ALPER POTUK: GALATASARAY HABERLERİNE GÜLÜYORUM! Haberimizi okumak için tıklayın.Haberi paylaşmak için: Kopyalandı

YORUMLAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SPOR HABERLERİ

REYTİNG SONUÇLARI
Sıra Program Kanal Reyting

26 Eylül için geçerli olmak üzere, yapılan
en son ölçümün (TOTAL) sonuçlarıdır.

Tümünü Göster
GAZETE MANŞETLERİ
GÜNLÜK BURÇ
REKLAM VER
Sivridilli.com'a reklam vermek için;

reklam@sivridilli.com