Bugun...
İPHONE'UN AÇILIŞ KAYNAK KODUNU STAJYER SIZDIRMIŞ!
Tarih: 14.02.2018 15:23  Güncelleme: 14.02.2018 18:56
facebook-paylas

Geçtiğimiz günlerde iPhone kaynak kodunun sızmasının arkasında Apple’da çalışan bir stajyerin kodu sızdırdığı ortaya çıktı.

Şu an gündemde olan telefon sızıntıları, batarya yenilikleri, HomePod ve Mac dünyasında yeni sızıntıların ismi Apple, kaynak kodlarının sızmasıyla “Çok korkmayın güvenlik açısından sıkıntımız yok” dese de içlerindeki bir stajyerin bu kodu sızdırması pek de güvenli hissettirmiyor.

SIZAN KOD, TELEFONUN AÇILMASINI SAĞLIYOR

Bu kod, bilgisayarlardaki BIOS gibi düşündüğümüz iBoot kodudur. Genel açılış işletim sistemini kullanma ve adapte etmek için kullanılan bu kodun sızması, yeni cihazlar üretme, Jailbreak gibi hack işlemlerine kolaylık sağlıyor.

KODU STAJYER ÇALDI

Söz konusu kod sızdırma girişiminde bulunan eski Apple stajyeri, Jailbreak yazılımcısı ekibinin 4 kişilik üyesinden sadece biri. Bu kodu kendi aralarında sızdırmadan kullanacakları konusunda anlaşsalar da dışarıya sızmayı engelleyemiyorlar ve ilk önce Discord’a sonra da dünyanın en büyük forumu Reddit’te yayınlanıyor. En son GitHub bunu halka arz ediyor. GitHub’a geçmeden önce Apple bunu farkediyor fakat “çok telaşlı olmadıklarını ve eski kod olduğunu” dile getiriyorlar.

Sıkıntı şurada başlıyor; içerisindeki “eski kod” dedikleri şu anki iPhone başlama sistemi dediğimiz boot’la tamamen aynı. Bu kodu baştan yazmaları için fazla zaman gerekse de hızını alamadığımız bir açıklar zincirine de dönüşeceği aşikâr.


FAHRİYE EVCEN NEDEN HİÇBİR PROJEDE KARŞIMIZA ÇIKMIYOR? Haberimizi okumak için tıklayın.Haberi paylaşmak için: Kopyalandı

YORUMLAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

REYTİNG SONUÇLARI
Sıra Program Kanal Reyting

16 Ekim için geçerli olmak üzere, yapılan
en son ölçümün (TOTAL) sonuçlarıdır.

Tümünü Göster
GAZETE MANŞETLERİ
GÜNLÜK BURÇ
REKLAM VER
Sivridilli.com'a reklam vermek için;

reklam@sivridilli.com