Bugun...
İRAN'DA DÜŞEN JET UÇAĞINDA TEKNİK ARIZA ŞÜPHESİ!
Tarih: 12.03.2018 09:48
facebook-paylas

Dün akşam saatlerinde BAE'den kalkan ve İstanbul'a doğru hareket eden uçak, teknik bir arıza sebebiyle İran semalarında düşmüştü. Kazaya ilişkin bulgular netleşmeye başladı. Başaran Holding'e ait özel iş jeti, dün akşam saatlerinde Dubai'den kalkmış, İran'ın başkentine 400 kilometre mesafede bulunan Şehrekürd bölgesinde radardan kaybolmuştu.

Kısa süre içerisinde dağa çakıldığı tespit edilen uçak, Başaran Holding'in patronu Hüseyin Başaran'ın kızı Mina Başaran ve arkadaşlarını taşıyordu.

İran'da düşen jet uçağında teknik arıza şüphesi

BEKARLIĞA VEDA ORGANİZASYONU

Yakın zamanda evlenecek olan Mina Başaran, arkadaşları ile beraklığa veda eğlencesi gerçekleştirmek için BAE'nin Dubai kentine seyahat etmişlerdi. Aile jeti ile buraya arkadaşlarıyla gelen Başaran, eğlencenin ardıdan İstanbul'a dönüş için aynı grup ile yola koyuldu.

Kalkışa kadar hiçbir sıkıntının tespit edilmediği uçak, havada teknik bir arıza ile karşılaştı.

İran'da düşen jet uçağında teknik arıza şüphesi

"ALÇALMA TALEP EDİYORUM"

Uçağın düşüşüne ilişkin henüz net bir açıklama yapılmadı ancak ilk bulgular uçağın teknik bir arıza nedeniyle düştüğünü gösteriyor. Zira Uçağın kalkıştan kısa bir süre sonra tırmanmasını henüz tamamladan, pilotun kule ile temasa geçerek "Alçalma talep ediyorum" dediği kaydedildi.

Pilotun bu talebinden sonra uçakla irtibatın tamamen kesildiği belirtilirken, pilotun bu talebi sonrası uçakta teknik bir arıza ya da kuş çarpması ihtimalleri gündeme geldi.

İran'da düşen jet uçağında teknik arıza şüphesi

DAĞLIK ALANA DÜŞTÜ

Uçak pilotundan gelen bu ananostan kısa bir süre sonra özel jetin radyo sinyallerinin kesildiği, radardan kaybolduğu kaydedildi.

Uçakla bağlantının kesildiği bölge üzerinde yapılan incelemede uçağın, İran'ın başkenti Tahran'a 400 kilometre mesafede bulunan Şehrekürd bölgesinde düştüğü belirtildi. Olay yerinde yapılan ilk incelemeler neticesinde kaza mahalinin yüksek bir alanda kaldığı belirtilirken, enkaza ilk olarak böge halkının ulaştığı belirtildi.

Ulaştırma Bakanlığı'nın yazılı açıklamasına göre Başaran Holding'e ait TC-TRB kuyruk numaralı Canadair CL-600 tipi özel jet teknik arıza çağrısı yaptıktan kısa bir süre sonra TSİ 1740 sularında İsfahan'ın 80 mil güneybatısına düştü.

İran'da düşen jet uçağında teknik arıza şüphesi

İLK KADIN ASKERİ PİLOTLARDAN

Uçakta bulunan 11 kişinin 2'sinin pilot 1'inin kabin memuru diğer 8'inin ise Mina Başaran ve arkadaşları olduğu belirtildi. Uçakta bulunan yolculardan birinin, ünlülerin tercih ettiği bikini markası Lily & Rose'un kurucusu Liana Hananel olduğu tepsit edildi.

Bu arada kaza sonrasında uçak ekibiyle ilgili ilginç bir detay da ortaya çıktı.Uçağın Kaptan Pilotu Beril Gebeş olurken, Uçağın ikinci pilotu ise Melike Kuvvet'ti. Türk Hava Kuvvetleri'nin ilk kadın pilotlarından biri olan Kuvvet daha sonra özel sektöre geçti.

İran'da düşen jet uçağında teknik arıza şüphesi

NAAŞLARA ULAŞILDI

Olayın hemen ardından Türk Kızılayı ve İran makamları temaslara geçerek koordineli çalışmalara başladı.

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık Twitter'da, "İran Kızılayından aldığımız son bilgiye göre; uçağın enkazına ve naaşlara ulaşıldı, sabah gün ağardığında İran Kızılayının helikopteri ile naaşlar dağdan indirilecek" dedi.

İran'ın ISNA haber ajansında yer alan haberde dağlık alana düşen uçağın enkazına bölge halkının ulaştığı ifade edildi.


TAKSİM CAMİİ'NİN ANA KUBBESİNİN YAPIMINA BAŞLANDI! Haberimizi okumak için tıklayın.Haberi paylaşmak için: Kopyalandı

YORUMLAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

REYTİNG SONUÇLARI
Sıra Program Kanal Reyting

21 Eylül için geçerli olmak üzere, yapılan
en son ölçümün (TOTAL) sonuçlarıdır.

Tümünü Göster
GAZETE MANŞETLERİ
GÜNLÜK BURÇ
REKLAM VER
Sivridilli.com'a reklam vermek için;

reklam@sivridilli.com