Bugun...
İSLAM'A BAKIŞ AÇISINI DEĞİŞTİRECEK FİLMİN GALASI YAPILDI!
Tarih: 28.10.2016 11:09
facebook-paylas

İslam’ın doğuşunu ve efendimiz Hz. Muhammed (SAV)’in çocukluğu ile ilk gençliğini şimdiye dek görülmemiş bir bakış açısıyla beyaz perdeye yansıtan Hz. Muhammed: Allah’ın Elçisi filminin galası, önceki akşam Kanyon’da yapıldı.Film, 6. yy’da Mekke’de, Hz. Muhammed’in doğumu ile başlayan ve 13 yaşına kadar devam eden sürecini, Naif bir bakış açısıyla beyaz perdeye taşıyor. Cast aşamasında büyük bir titizlikte oyuncu seçimleri gerçekleştiren yönetmen, 1 yıllık  süreç sonrasında genç ve profesyonel oyunculardan oluşan bir ekiple çalıştı. İtalya’da bir çok yönetmen bu filmde görev aldı. Hz. Muhammed Allah’ın Elçisi filmi, İslamiyet ile ilgili bugüne denk en iddialı projelerden biri.Film, 2 yıllık uzun bir araştırmadan sonra, 5 yılda çekimleri ve teknik detayları tamamlandı. Film için özel teknikle Mekke ve Medine detayları hazırlandı. Platoların hazırlanması 3 yıl sürdü. Hiçbir masraftan kaçılmadı ve 30 milyon dolar harcandı.Çekimleri 1 yıl, post prodüksiyonu 2 yıl süren proje için, İran’ın horasan şehrinin güneyindeki Allahyar köyüne, o dönemin Mekke’sini tesvir eden özel bir set kuruldu. Film efektleri için Oscar ödüllü Scott Anderson ve Vittorio Storaro iel çalışıldı. Müzikleri ise Hintli besteci A.R.Rahman’ı çalıştıran Mecidi yaptı.Geceye eşi Kerem Göğüş ile katılan oyuncu Wilma Elles, gazetecielrin sorularını yanıtladı. Elles, ‘’Ben İslamiyet ve ilim okudum. Türkiye’ye gelmeden önce bile benim islamiyetle bağlantım vardı’’ dedi. Hazreti Muhammed’in hayatını daha önce araştırdığını söyleyen oyuncu, ‘’Böyle bir film çekildiği için ben çok mutluyum. Bence bu film çok iyi araştırılmış. Bütün detaylara herkes çok dikkat edecek. İslam adına çok şey öğreneceğiz’’ dedi. Geçtiğimiz günler de  ayak baş parmağını kırdığını belirten Elles, ‘’Her şey yolunda. Çocukların peşinden koştururken ayak parmağımı kırdım. Ama şuan bir şeyim yok. Çocuklar büyüyor. Bunun dışında dizimiz devam ediyor’’ dedi. Dizilerde devamlı kötü kadın rolleri gelmesine de açıklık getiren oyuncu, ‘’Bu dizi de o kadar kötü değilim.iyi bir evlilik yapan ve devamlı yardım eden bir karakteri oynuyorum’’ dedi.

Galaya katılan isimler arasında olan Nihat Hatipoğlu, Şunları söyledi. Hatipoğlu, ‘’Bazı konularda hassas davrandığımız noktalar olabilir. Ama ben olaya bütüncül olarak bakıyorum. Bundan sonra yeni filmler gelecek. Bunun ikisi olacak, üçü olacak, dördü olacak. orada Hz. Ömer’ler, Hz. Ebubekir’ler, Hz. Hamza’lar, Hz. Ayşe’ler gündeme gelecek.

Biz bugün gösterilen hassasiyetin orada da gösterilmesini istiyoruz. Yine peygamberimiz gösterilmemeli. Burada gösterilmiyor. Çekincelerimiz dikkate alınmalı. Eğer bunlar olursa bu film Çağrı filmini aşacaktır. Bu filmle Çağrı aşılır. Bu yeni coğrafyayla aşılacaktır. Hz. Yusuf’un filmi yapıldı, Hz. İsa’nın filmi yapıldı. Hz. İsa’nın filminde saatlerce çarmığa gerilme sahnesi gösterimde tutuldu.

Sabreden zulme karşı direnen bir İsa motifi vardı. Ama Hz. Muhammed’in hayatı çok daha muhteşem çok daha kalıcı müthiş mesajlar içeriyor. Hele dünyamızda sevginin kardeşliğin affın olmadığı bir dünyada peygamber efendimizin insanlığa vereceği çok şey var.

Son elçi. Biz o son elçiyi en güzel şekilde takdim edebilirsek, kırmızı çizgiler aşılmadan bunu yaparsak ben inanıyorum ki dünyaya vizyon kazandırmış olacağız. Bu nedenle ben hayırlı bir iş olduğuna ve eksikleri varsa da giderileceğine inanıyorum.

Hz. peygamberimizin etrafındaki insanların böyle bir filmde de peygamberimiz hariç olmak üzere gösterilmesine olgunlukla bakmak lazım. Önemli olan peygamberimizin hayatını savaşan olan bir hayat değil, bir baba, bir dede, bir yetim başı okşayan, sahabesiyle şakalaşabilen bir peygamber tanımını biz anlatmadık anlatamadık.

Bundan sonra gelecek filmlerde bu hassasiyeti göz önünde bulundurarak bazı şeyleri anlatırsak, daha güzel şeyler ortaya çıkar. Ben Anadolu Müslümanlığının dünyada ki en güzel Müslümanlık olduğuna inanıyorum.

Keşke bu film her şeyiyle Türkiye’de çekilmiş olsaydı. Müthiş bir organizasyon, özellikle ebrehe ile ilgili kabeyi yıkmaya gelen ordunun nasıl darman duman edildiği müthiş bir görselle anlatılmış. Ben izlerken 3-4 yerde izlerken gözlerim yaşardı.

Peygamberimizin çocukluğu bir tarafta halime anne diğer tarafta öz annesi var. İkisinin de özlediği bir Hz. Muhammed var. Peygamberimizin çocukluğu çok iyi gösterilmiş diye düşünüyorum. Beni çok rahatsız eden bir şey olmadı.

Bundan sonraki bölümlerde Türkiye’deki ve Arabistan ve diğer İslam ülkelerindeki hocalarımızın da görüşleri alınırsa daha sağlıklı bölümler ortaya çıkar. Herhangi bir şeyi yüzde yüz doğru görmek olmayabilir. Bir teraziye koyarız, eğer islama getirisi daha fazla ise bundan sonrakilere dikkat etmek koşuluyla evet diyebiliriz’’dedi.


DEMET AKALIN'IN YENİ ALBÜMÜNDE NELER VAR? Haberimizi okumak için tıklayın.Haberi paylaşmak için: Kopyalandı

YORUMLAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MEDYA HABERLERİ

REYTİNG SONUÇLARI
Sıra Program Kanal Reyting

19 Ekim için geçerli olmak üzere, yapılan
en son ölçümün (TOTAL) sonuçlarıdır.

Tümünü Göster
GAZETE MANŞETLERİ
GÜNLÜK BURÇ
REKLAM VER
Sivridilli.com'a reklam vermek için;

reklam@sivridilli.com